Haber

Sudan’ın batısındaki kabile çatışmalarında en az 24 kişi öldü

Sudan’ın batısındaki Darfur bölgesinin Orta Darfur eyaletinde yaşanan ve 24’ten fazla kişinin vefatına neden olan kabile çatışmalarının akabinde bir ay mühletle fevkalâde hal (OHAL) ilan edildi.

Sudan resmi haber ajansının (SUNA) haberine nazaran, eyaletteki kabile çatışmaları sebebiyle en az 24 kişi hayatını kaybetti.

Orta Darfur eyaleti Güvenlik Komitesi, Vadi Salih ve Bendesi bölgelerinde yaşanan ve çok sayıda can kaybı ve yaralanmayla sonuçlanan şiddet olayları üzerine 13 Kasım pazar gününden başlayarak eyaletin tüm bölgelerinde bir ay mühletle inanılmaz hal kararı aldı.

Orta Darfur Valisi Saad Adem Babikir, yaptığı açıklamada, OHAL’in, devletin ve vatandaşların güvenliğini korumak gayesiyle ilan edildiğini bildirdi.

Toplanma yasağı getirildi

Babikir ayrıyeten, eyalet genelinde toplanma yasağı getirildiğini kaydetti.

Evlad Raşid (Raşid Oğulları) ve Miseriya kabileleri ortasındaki çatışmaların hırsızlık nedeniyle başladığı öne sürülüyor.

Bireysel silahlanmanın yaygın olduğu bölgede, kabileler ortasında arazi, otlaklar ve su kaynakları uyuşmazlığı üzere nedenlerle vakit zaman çatışma yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler, 8 Ağustos’ta, Sudan’ın birkaç eyaletindeki kabile çatışmaları sebebiyle, Ocak ve Temmuz 2022 ortasında 322 kişinin öldüğünü, 329 kişinin yaralandığını ve 163 binden fazla kişinin yerinden edildiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu